Racka flotta
  Alternatív fűnyírás!

MENÜ

Legősibb juhfajtánk szépen göndörödő, hosszú bundafürtjeit, a földön egyedülálló nemes fejét, hosszú V alakban álló pödrött szarvát, egyöntetű küllemét és színét a magyar pásztorok ízlésének, kitűnő szemének, jó állattenyésztő érzékének köszönheti

Jelenleg főleg genetikai tisztaságának megőrzése miatt tenyésztik, egyre több helyen látható mint turistalátványosság. A Fertő-Hanság Nemzeti Park, a Körös-Maros Nemzeti Park és a Balaton-felvidéki Nemzeti Park nagyobb rackanyájakkal rendelkezik. A fehér és fekete magyar (hortobágyi) racka juhot védett és őshonos állatfajtának nyilvánította együttes rendeletében a földművelésügyi és vidékfejlesztési, valamint a környezetvédelmi és vízügyi miniszter.


Egykor eleink szótárában a juh szó egyet jelentett a rackával és a birka szó a külföldről behozott alacsony húsminőségű merinókat jelentette. A racka akkoriban még egyet jelentett a minőségi juhhússal! Mára ez a tudás elveszett. Amit ma kapni lehet juh vagy bárány húsként, az vagy a drága pénzen ideutaztatott és vagyonokért árult Új-Zélandi bárány, vagy nagyrészt merinó, melyet expressz módon hizlalnak zárt tartásban báránytápon, az állat sem füvet, sem napfényt nem lát.

Ezekkel szemben a racka – ha a gazdasági oldalt nézzük – nem versenyképes. A racka parlagi juh, a szó jó értelmében véve. Legelőn tartható (sőt kell is!), a tartástechnológia miatt lassan gyarapszik. Nyilvánvaló, hogy egységnyi idő alatt kisebb hasznot termel az intenzív fajtákkal szemben.

Ezek a hátrányok azonban előnyként is felfoghatók. A modern fajtákkal szemben egészséges, edzett állat, legelőn éli az életét, süt le rá a Nap. A mozgás miatt ugyan lassabban gyarapszik, viszont ez jó hatással van az izomfejlődésre és a szervezeti szilárdságra. Nagyon jó hús/csont kihozatali arányt biztosít, fajlagosan tehát olcsóbban kerülhet az asztalra mint a vetélytársak, ahol a csontos rész nagyobb százalékban van jelen a végtermékben. Ezt kutatási eredményekkel is alá tudjuk támasztani, melyek az Irodalom, kutatás menüpont alatt találhatók.

Ezek a tulajdonságai sajnos nem ismertek, a racka nincs a köztudatban. Jó tulajdonságait sem ismerik, nem keresik a racka termékeket. Mivel ismertség hiányában nincs piaca, kevesen tartják. A rackák száma csak fogy, és fogy a tartóké is. Könnyen megjósolható, hogy mi lenne a folyamat vége.

Mi ennek a szeretnénk véget vetni. Ismertséget és ezzel biztos piacot, fogyasztói bázist teremtve. Ha keresik, többen fogják tartani. Ha többen tartják nő az állomány egyedszáma. Reméljük, a rackával is lehet sikertörténetet írni, hiszen sikerült már több őshonos állattal. Rajtunk nem fog múlni.

forrás:http://www.mentsdmegarackat.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=2

 

 

 

 

Asztali nézet